Teklif İste

Ters Ozmos Nedir? Ters Ozmos Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Temiz suya ulaşmanın en pratik yolu olan su arıtma cihazı satın almayı planlıyorsanız karşınıza kesinlikle ters ozmos teknolojisinin çıktığına eminiz. O halde bu teknoloji hakkında önemli detayları sizinle paylaşalım. İşte, ters ozmos (reverse osmosis) ile su arıtma hakkında bilmeniz gerekenler:

Ters Ozmos Ne Demek?

Ters ozmos, filtreleme işlemi sırasında suya basınç uygulanarak sudaki mikropartiküllerin ve ağır metallerin ayrıştırılma işlemidir. Bilinen en etkin su arıtma yöntemine sahip olan ters ozmos su arıtma cihazları, önceki aşamalarda ayrıştırılması güç olan küçük boyutlu maddeleri sudan arındırma konusunda başarılıdırlar.

Ters Ozmos Nasıl Çalışır?

Ters ozmos filtreleme sisteminden önceki aşamalardan geçip toz, kum gibi partiküllerden arıtılan ve zararlı moleküllerden ayrıştırılan su, “Ters Karbon Filtreleme” aşamasına geçer. Bu aşamada suya basınç uygulanır ve su, yüksek membranlı filtreden geçer. Bu aşamada bazı inorganik moleküller, mikropartiküller ve ağır metaller ayrıştırılır. Böylece, bu teknoloji sayesinde daha temiz suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ters Ozmos Teknolojisini Diğerlerinden Ayıran Fark Nedir?

Peki, ters ozmos teknolojili su arıtma cihazlarına neden öncelik vermelisiniz? Çünkü ters ozmos teknolojisi sayesinde su; milimetrenin on milyonda biri çapındaki gözeneklerden geçer. Bu teknolojiye sahip olmayan su arıtma cihazlarında ise su, 0,0005 ila 0,01 milimetre (0,5 - 10 mikron) çapındaki filtrelerden geçmektedir. Yani ters ozmos filtrelerin gözenekleri 5 bin ila 100 bin kat arasında daha küçüktür ve bu nedenle su arıtma işlemi daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Su arıtma cihazında kullanılan filtreler ve teknolojiler suyunuzun kalitesini doğrudan etkiler. Yani diğer filtrelerin ayrıştıramadığı küçüklükteki maddeler, bu teknoloji ile sudan arındırılabilir. Yüksek membran filtreli ters ozmos su arıtma cihazı sayesinde ulaştığınız su, daha temizdir. Ters ozmosun ne kadar önemli ve verimli bir teknoloji olduğunu aktarmak için ise bu işlem sayesinde deniz suyunun, içme suyuna dönüştürülebileceğini örnek olarak belirtebiliriz.

Musluk Suyunu Arıtmanın Pratik Yolu: Ters Ozmos Teknolojili Aquasem Su Arıtma Cihazları

Ters ozmos teknolojisine sahip Aquasem su arıtma cihazı, beş ve altı aşamalı filtreleme sistemi sayesinde, musluk suyunda bulunan küçük boyutlu yabancı maddeleri bile ayrıştırır. Suyun bu maddelerden arınması, tadı ve kokuyu etkileyen içeriklerin de ayrıştırılması anlamına gelmektedir.

Aquasem su arıtma cihazları, 5 aşamalı arıtma sistemine sahiptir. İlk aşamada; musluğunuzdan akan sudan toz ve kum ayrıştırılır. İkinci aşama olan ön karbon filtrelemede ise zararlı moleküller karbon tüpleri sayesinde tutulur. Üçüncü aşama, ters osmos fitrelemedir; önceki aşamalarda sudan ayrıştırılamayan mikropartiküller ve ağır metaller ayrıştırılır. Dördüncü filtreleme ise son bir kez daha suyunuzu karbon filtreden geçirir ve temiz suya ulaşmanızı sağlar. Beşinci ve altıncı filtreleme ise suya minarel ve 8.5 ph desteği ile suyunuzun alkali olmasını sağlar

Su arıtma işleminde kullanılan filtreler ve teknoloji, suyunuzun kalitesini belirler. Fakat bu filtrelerin belirli aralıklarla değişimi de oldukça önemlidir. Eğer Aquasem su arıtma cihazına sahipseniz bu konuda hiç endişelenmeyin; Aquasem filtre değişim zamanlarını sizin yerinize takip eder ve filtrenizin değişim zamanı geldiğinde ücretsiz bir şekilde filtre değişimini gerçekleştirir. Bunun yanı sıra filtrelerin dolması durumunda arıtma durur ve bu sayede arıtılmamış suya ulaşılmanız engellenir.