Teklif İste

Musluk Suyu Sağlığımızı Nasıl Tehdit Ediyor?

Su, elde edildiği kaynağa ve çevresel koşullara bağlı olarak metal, toksik maddeler ve kimyasal maddeler barındırabilir. Bu maddeler suda sağlığı tehdit edecek kadar fazla miktarda bulunsa bile, çoğunlukla renk, tat, koku değişimine neden olmaz. Zararlı etkileri, vücuda alındıktan hemen sonra veya yıllar içinde ortaya çıkabilir. Sularda bu metal ve kimyasal maddelerden bir kısmı belirli limit değerlere kadar bulunabilir. Hatta suda eser miktarda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi kimyasallar sağlık açısından faydalıdır. Fakat bazı maddelerin limit değeri çok düşüktür, bazılarının ise hiç olmaması istenir.

Bu değerleri belirlemenin tek yolu suyu analiz etmektir. Bizler evlerimizde musluk suyunu analiz etme imkanına sahip değiliz. Bu sebeple, musluk suyunda bulunan bazı maddelerin sağlığımız açısından tehdit oluşturabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

Musluk suyunda hangi kimyasal ve toksik maddelerin fazla miktarda bulunabileceğini ve bu maddelerin hangi olumsuz sonuçlara yol açabileceğini birlikte inceleyelim: 

  • Arsenik, sindirim borusunda ve ciğerlerde hasara yol açabilir. 
  • Cıva, kas kontrolü kaybına, böbrek hastalıklarına ve beyin hasarına neden olabilir. 
  • Kurşun, üreme ve merkezi sinir sisteminde ve böbreklerde hasarlara, yüksek tansiyona ve anemiye davetiye çıkarabilir. 
  • Nitrat ve radyoaktif maddeler kanserlere sebep olan maddelerdir. 
  • Fazla miktarda alüminyum, beraberinde dejeneratif beyin hasarını getirebilir. 
  • Tarım alanlarındakı toprakların emdiği böcek ve bitki ilaçları da, mutasyon, doğum kusurları, oksijen açlığı, kalp ve damar hastalıkları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.